This is Not a Social Media Blog

Untitled

Uber за реклами? :)

Newcastle Brown Ale веќе подолго време го освојуваат светот со своите креативни реклами. Приближувајќи се до Super Bowl, тие повторно објавуваат приказна по која ќе останат забележани и за која веќе се зборува „наголемо“. Со помош на (super awesome) Aubrey Plaza, тие ги канат малите брендови да се спојат заедно во „бенд на брендови“ кој…

Continue Reading

Untitled

Amstel пантомима во Белград

Интересно case study видео овој пат ни доаѓа од соседството :) Amstel креативно го искористија интерактивното пано во трговскиот центар Delta City, па со малку пантомима и многу забава на случајните минувачи им подарија супер награди. Погледнете како изгледаше Amstel пантомимата: via http://marketingmreza.rs/

nordnet-ogp

Колку транспарентно е доволно транспарентно?

Рекламите на банките и нивните услуги се едни од подосадните (барем според мене =) реклами воопшто. Јасно ми е дека е тешко да се прикажат каматни стапки, рати и воопшто да се зборува за пари без да стане досадно после првите 2 секунди, но примерот на банката Nordnet покажува дека сепак со добра идеја може…

Continue Reading

BiJsB97CAAAWLbd

Како споделуваме?

Едно време Твитер ми беше омилена социјална мрежа. Една од причините беше тоа што кога и да сподели некој нешто интересно, со само ставање РТ и реобјавување на неговата мисла, го споделуваш тоа што ти се допаднало а потоа и му даваш „признание“ на авторот. Потоа почна крадењето на твитови, префрлувањето на Фејсбук, анализата кој…

Continue Reading

ikea-wall-3-2014

IKEA повторно освојува

Од IKEA сме веќе навикнати да очекуваме големи работи. Без разлика дали се работи за креативен начин на промовирање на нивниот нов каталог, или играње со можностите на Instagram, тие успеваат да не освојат секој пат. По повод отворање на 30та IKEA во Франција, тие направија уште еден одличен IKEA-like потег =) Поставија инсталација висока…

Continue Reading

Untitled

Победете го сообраќајниот метеж со песна

Последниот пост од предизвикот кој го нареков #100happyposts го посветив на интересна идеја која нема никаква маркетинг цел или заработка. Дечкото од видеото кое можете да гo погледнете подолу е решен да споделува позитивна енергија по патиштата кои многу често се исполнети со нервозни возачи. Како го прави тоа? Со песна =) Се одлучив токму за…

Continue Reading

r0gadvh3qsv34jmbnaim

Новата колешка Christina Hendricks

Веројатно веќе сте погледнале неколку наслови кои наговестуваат колку смешно би изгледала целата ситуација кога Joan од Mad Men би се нашла во денешна маркетинг агенција. Колку и да звучи и изгледа смешно на почетокот, крајот на видеото докажува дека работите и не се толку напредни и развиени во споредба со минатото колку што мислиме. Modern…

Continue Reading

grannies-of-riga-city-grannies-flowers-outdoor-design-363552-adeevee

Промоција за бабичките со цвеќиња :)

Жителите на Рига одлучија да направат убава кампања за да им помогнат на бабичките кои продаваат цвеќиња и со тоа заработуваат за живот. Направија интересни постери кои ги излепија насекаде низ градот. Како што самите пишуваат, граѓаните се насмеани, хипстерите фотографираат а бабичките се среќни =) #100happyposts #post98  

Screenshot (1)

PR објава од вселената

PR агенцијата симболично наречена Houston неодамна се пресели во нови канцеларии. Со цел да ги информираат клиентите и медиумите, тие го објавија веројатно најчудниот PR текст досега. Наместо да испратат допис до медиуми, тие испратија допис во вселената. Погледнете како изгледаше нивната објава: #100happyposts #post97

Screenshot

Најдоброто огледало на светот

Производителите на леб многу често имаат проблем да најдат добар начин како да се приближат до женската публика. Постои верување дека жените по правило сметаат дека леб значи мнооогу калории, па неретко го избегнуваат или се обидуваат да го заменат со некоја полесна варијанта. Претставниците на компанијата Nutrella за промовирање на новите видови на леб во нивната…

Continue Reading

1 2 3 29